קצת על חסד

21:02

ב"חסד" אני מבין התגברות על תביעות האמת והצדק, מבלי להתעלם לא מזו ולא מזה.

דיון: האמת והצדק דורשים דרישות ברורות ומוחלטות. הצדק דורש כי לצדיק יהיה טוב, וכי לרשע יהיה רע. האמת דורשת שנדע בכל רגע מיהו צדיק ומיהו רשע.

החסד איננו זונח את תביעות הללו, ואיננו מתנכר להן. הוא מכיר בהן כערכים מקודשים, שלאורם יש ללכת. אבל הוא מבקש שהאמת ושהצדק יתגלו אט אט ולא בבת אחת. הוא מאמין ביכולתו של בן אדם להתגבר על עצמו ולשנות את מנהגיו הפסולים, והוא ממתין בסבלנות לשינוי זה. אפשר לדמות את החסד לסכר, המונע מן המים להתפרץ בעוצמה אדירה. כך הוא מאפשר למים להגיע ליעדם בשקט, ולסביבה להנות מן המים, ולהשתמש בהם לצרכיה. זו הסיבה שבעטייה נדמה לנו לפעמים, שהחסד עומד בניגוד לאמת ולצדק. אבל הוא לא. הוא אינו דוחק את האמת לקרן זווית, הוא אינו מתעלם ממנה. הוא מכיר ברשעת הרשע, ובחולשת החלש, ואף-על-פי-כן הוא מאפשר לזה גם לזה לחיות תחת אותם שמים. זאת מתוך אמונה עמוקה ביכולת של בן האדם לשנות את מצבו. שהרשע ישנה ממנהגו ויפסיק להרשיע; שהחלש ישנה ממנהגו, ויתחזק. אפשר לומר כי החסד נוגד את השכל הישר ואת הגיון היום-יום, ובכך לראותו כמנוגד לאנושיות. כלומר, חסד הוא מעשה אלוהי, הדורש התגברות על ההבנה האנושית.

תוכן ההגדרה הינו קשה ביותר, משום שממנו עלולה לנבוע המסקנה שהחסד הוא שקר. אבל אין זה כך.

השקר איננו חסד. השקר מדחיק את האמת, מסתירה, מסלפה, או מתעלם ממנה. הוא מנסה להשכיחה, וליצור תחתיה מערכת חלופית של אמיתות.

החסד אינו עושה את כל אלה. הוא מעלה את האמת על נס, ולאורה הוא הולך. למרות זאת הוא מתגבר על תביעותיה המוחלטות והמיידיות. התגברות זו נובעת מתוך חֹסן, ולא מתוך חולשה. (זהו הבדל נוסף בין החסד והשקר, הפועל מתוך חולשה, כניעה, אפסות, התרפסות). על ידי ההתגברות הזו, מכניס החסד אלמנט של אהבה בתוך האמת. שינוי באמת, על פי הגדרתה, הופך אותה לשקר. אבל החסד איננו משנה את האמת, אלא פורש עליה את חסותו, ובכך מאפשר לה, לאמת, לחלחל אט אט אל תוך הלבבות, בעדינות, בחמלה. את העדינות הזו מנצל השקר לצרכי תעמולה.

לכן אפשר לומר כי השקר הינו פרי הבאושים של החסד. וגם לזה החסד מניח.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s